Közel-keleti konfliktus

9 órája

Fiatal izraeli katonák haltak meg a Hezbollah dróntámadásában – frissül

Az izraeli–palesztin háború 372. napjának eseményeit ismertető hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner, a Világgazdaság és az Origo híreiből válogatunk.

MW

A Hezbollah Iránbarát libanoni síita szervezet fegyvereseinek a Dél-Libanonban végrehajtott szárazföldi hadműveletük közben megtalált állítólagos alagútlejáratát mutatják meg izraeli katonák az izraeli határ közelében 2024. október 13-án

Forrás: MTI/AP

Fotó: Sam McNeil

Cikkünk frissül

Josep Borrell: Izrael háborús fegyverként használja az éhínséget

A Gázába érkező humanitárius teherszállítmányok száma a háború kezdete óta a legalacsonyabb szinten van, Izrael az éhínséget tehát háborús fegyverként használja - jelentette ki Josep Borrell uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő hétfőn Luxembourgban.

Az EU-tagállamok külügyminisztereinek tanácskozására érkezve, Borrell felhívta a figyelmet: a Közel-Keleten a helyzet egyre súlyosbodik. Mint mondta, vasárnap este „órákig tartó viták után” az összes uniós tagállam megállapodott abban, hogy elítéli az ENSZ libanoni békefenntartó missziója (UNIFIL) elleni izraelitámadásokat.

Mind a 27 tagország egyetértett abban, hogy fel kell kérni Izraelt, hogy hagyjon fel az UNIFIL elleni támadásokkal. Sok európai vesz részt ebben a misszióban, munkájuk nagyon fontos. Teljesen elfogadhatatlan, hogy az ENSZ-csapatokat támadják az izraeli erők

 – jelentette ki. Emlékeztetett, hogy nem az ENSZ főtitkára dönt arról, hogy ez a misszió megmarad-e, mert az ilyen jellegű döntéseket a szervezet biztonsági tanácsának kell meghoznia.

Borrell rámutatott továbbá, hogy Ciszjordániában és a Gázai övezetben a humanitárius helyzet egyre romlik, a civilek elleni támadások, és az izraeli telepesek erőszakos fellépése egyre fokozódik, a dzsabálijai menekülttáborba egyre többen érkeznek.

„Úgy tűnik, hogy a háború folytatódni fog Libanonban. Ismét azonnali tűzszünetet kérünk az egész régióban, hogy elkerüljük a mindannyiunk számára drámai következményekkel járó háborút” – hívta fel a figyelmet.

Borrell szerint a hétfői tanácskozáson a külügyminisztereknek mélyreható vitát kell folytatniuk arról, mi legyen a következő lépés válaszul a közel-keleti helyzetre.

„Értékelném, ha a tagállamok gyorsabban tudnának megállapodásra jutni ebben a kérdésben. Túl sokáig tart kimondani eléggé nyilvánvaló dolgokat. Teljesen nyilvánvaló, például, hogy el kell ítélni Izrael támadásait az UNIFIL ellen, különösen azért, mert sok európai katona vesz részt a misszióban” –  hangoztatta Borrell arra az újságírói kérdésre válaszolva, hogy miért olyan nehéz az EU-nak egységes álláspontot képviselnie közel-keleti konfliktussal kapcsolatban.

Az ukrajnai háborúval összefüggésben a főképviselő úgy nyilatkozott, hogy ott is egyre romlik a helyzet.

„Ukrajnában a gabonaexport ismét problémássá vált. Az oroszok megtámadták a gabonát szállító hajókat. Növelnünk kell a támogatásunkat, ez az egyetlen lehetséges megoldás a mi oldalunkról” – hangsúlyozta.

Mint mondta, továbbra is tárgyalni kell arról, hogyan lehet feloldani az európai békefenntartási eszköz kifizetéseit. „Véget kell vetnünk ennek a körforgásnak: az oroszok rombolnak, mi újraépítünk. El kell kerülnünk a további rombolást” – mondta.

Borrell közölte, hogy a tanácskozáson részt vesz David Lammy brit külügyminiszter is, hogy uniós kollégáival együtt vitassák meg az Európai Uniót és az Egyesült Királyságot érintő kihívásokat. "Szomszédok vagyunk, partnerek, ugyanazok az aggodalmaink. Kiállunk Ukrajna mellett Oroszországgal szemben. Ugyanaz az aggodalmunk a közel-keleti erőszak miatt. Mindketten azonnali tűzszünetre szólítunk fel Libanonban és Gázában" - hangsúlyozta.

Mint mondta, meg fogják vitatni milyen együttműködés lehetséges a biztonsági kérdésekben. „Meg kell erősíteni együttműködésünket védelem területén, mert a biztonsági kihívások, amelyekkel szembe kell néznünk, nem ismernek a határokat” – jelentette ki az uniós főképviselő.

Megkezdődött a járványos gyermekbénulás elleni oltókampány második szakasza a Gázai övezetben

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hétfőn bejelentette, hogy az izraeli támadások ellenére a Gázai övezetben megkezdődött a járványos gyermekbénulás elleni védőoltások beadásának második szakasza.

Palesztin gyerekek a belföldi menekülteket elszállásoló ENSZ-iskolák egyikében, a Gázai övezet középső részén fekvő Deir al-Balah városban 2024. szeptember 1-jén. A palesztin egészségügyi minisztérium, az ENSZ palesztinokat segítő alapja (UNRWA) és civil szervezetek augusztus 31-én oltási kampányt kezdtek a járványos gyermekbénulást okozó poliomielitisz vírusa ellen Gázai övezetben, ahová az ENSZ 1,2 millió adag oltóanyagot szállított 
Fotó: Mohamed Szaber / Forrás:  MTI/EPA

A poliomielitisz elleni védőoltást két adagban adják be, az első adagot szeptember elején kapták meg a gyerekek, miután a nyáron - 25 év után először - ismét gyermekbénulásos eset fordult elő a Gázai övezetben.

A járványos gyermekbénulás gyógyíthatatlan, de oltással megelőzhető, vírusos fertőző fertőző betegség, amely maradandó bénulást vagy akár halált is okozhat.

Az ENSZ adatai szerint mintegy 590 ezer tíz év alatti gyermeket kell beoltani. Az oltási kampányban a helyi egészségügyi hatóságok, az ENSZ gyermekalapja, az UNICEF és az ENSZ palesztin segélyszervezete, az UNRWA vesz részt.

Az oltások beadásának idejére az ENSZ és Izrael konkrét területekre vonatkozó humanitárius tűzszünetben egyezett meg, ám vasárnap, az oltás megkezdése előtt néhány órával, izraeli csapás ért egy menedékhelyül szolgáló iskolát a gázai Nuszeirát menekülttáborban, és a támadásnak a helyi hatóságok szerint legkevesebb húsz halálos áldozata volt.

Josep Borrell: az EU elítéli az UNIFIL elleni izraeli támadásokat

Az Európai Unió elítéli az ENSZ libanoni békefenntartó missziója (UNIFIL) elleni izraeli támadásokat, és azonnali leállításukra szólít fel - jelentette ki az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő hétfőn.

BORRELL FONTELLES, Josep
Josep Borrell, az Európai Bizottság alelnöke felszólal az Egy évvel a Hamász által október 7-én elkövetett terrortámadások után címû vitán az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban 2024. október 7-én
Fotó: Purger Tamás / Forrás:  MTI

Josep Borrell, az Európai Unió nevében tett nyilatkozatában mindenekelőtt hangsúlyozta: 

az Európai Unió súlyos aggodalmának ad hangot az úgynevezett kék vonal, a Libanon és Izrael közötti demarkációs vonal mentén a közelmúltban eszkalálódott helyzet miatt.

Kijelentette: az ENSZ békefenntartói elleni támadások a nemzetközi jog súlyos megsértését jelentik, és teljességgel elfogadhatatlanok. Ezeket a támadásokat azonnal le kell állítani – húzta alá Borrell, majd hozzátette: a konfliktus valamennyi szereplője köteles megtenni a szükséges intézkedéseket az ENSZ személyzete és vagyona biztonságának és védelmének biztosítása, valamint az ENSZ létesítményei sérthetetlenségének mindenkori tiszteletben tartása érdekében.

Sürgősen magyarázatot és alapos vizsgálatot várunk az izraeli hatóságoktól a Dél-Libanon stabilitásában alapvető szerepet játszó UNIFIL elleni támadásokkal kapcsolatban

– fogalmazott.

Az Európai Unió felszólít minden felet, hogy teljes mértékben tegyen eleget az ENSZ békefenntartó egysége személyzetének biztonsága és védelme mindenkori szavatolására vonatkozó kötelezettségeinek, és tegye lehetővé az UNIFIL számára, hogy továbbra is végrehajtsa megbízatását – emelte ki a főképviselő.

Mély aggodalommal tölt el bennünket az is, hogy a Hezbollah libanoni síita szervezet rakétákat lőtt ki Izraelre. Ennek véget kell vetni, ahogy az izraeli hadsereg csapásainak is Libanon sűrűn lakott területein, amelyek áldozatokat követelnek a civilek körében. Minden felet arra szólítunk fel, hogy minden körülmények között tartsák tiszteletben a nemzetközi humanitárius jogot

– fogalmazott Borrell.

Az EU ismételten felszólít arra, hogy azonnali tűzszünetet érjenek el Libanonban, és valamennyi felet kötelezzék az ENSZ Biztonsági Tanácsa vonatkozó határozatának teljes körű végrehajtására - tette hozzá közleményében az uniós diplomácia vezetője.

Több izraeli katona meghalt a Hezbollah dróntámadásában

Négy 19 éves katona meghalt, hét súlyosan megsebesült a Hezbollah, az Iránból támogatott libanoni síita terrorszervezet izraeli laktanya elleni dróntámadásában vasárnap este

 – jelentette az izraeli hadsereg (IDF) hétfő reggel.

Mintegy hatvan katona sebesült meg, amikor a robbanószerrel felszerelt támadó drón felrobbant a Goláni elit egység kiképzőtáborának ebédlője fölött Izrael középső részén, a Saron-vidéken fekvő Binjamina közelében.

A Zijad 107 gyártmányú drónt Libanonból indították, és a légvédelem riasztása nélkül érte el a vacsorázó újoncokkal teli étkező helyiséget.

Az IDF előzetes vizsgálata szerint két drónt indítottak Libanonból, s a másikat elfogták. Mindkettőt megfigyelték a határ átlépésétől, de a laktanyát elérőnek útközben nyoma veszett, ezért nem aktiválták a figyelmeztetést. 

A Hezbollah jelentekezett a támadás elkövetőjeként.

Az izraeli légierő repülőgépei és helikopterei üldözték a második drónt is, de az eltűnt a radarról valószínűleg azért, mert nagyon közel repült a talajhoz. Azért nem kapcsolták be a szirénákat, mert eltűnése után azt feltételezték, hogy lezuhant vagy elfogták.

A háború kezdete óta foglalkozunk a drónfenyegetéssel, és jobb védelmet kell nyújtanunk velük szemben

– közölte Daniel Hagari, az IDF szóvivője az incidens után, és megígérte, hogy az eset kivizsgálása után levonják a tanulságokat.

Pénteken, jóm-kipúr előestéjén egy Libanonból indított drón egy idősek otthonát talált el Herzliában, Tel-Avivtól északra, de akkor senki sem sebesült meg. Október elején egy Irakból indított pilóta nélküli támadó légieszköz a Golán-fennsíkon csapott le egy laktanyára, ahol két katona életét vesztette és huszonnégyen megsebesültek.

Légvédelmi rendszereket és katonákat küld Izraelnek Az Egyesült Államok

Az Egyesült Államok egy fejlett rakétavédelmi rendszert telepít Izraelbe, valamint több tucat katonát, akik működtetni fogják e fegyverrendszereket, írja a Politico-ra hivatkozva a Magyar Nemzet.

Joe Biden amerikai elnök utasította a Pentagont, hogy minél hamarabb juttassa el Izraelbe a „Terminal High Altitude Area Defense” (THAAD amerikai fejlesztésű, mobil rakétalégvédelmi rendszer) rendszert – más néven THAAD-ot –, hogy segítse Izraelt az esetleges iráni rakétatámadások elhárításában, és kiegészítse az izraeli kormány már így is erős rakétavédelmi infrastruktúráját.

A lépés „aláhúzza az Egyesült Államok vasszigorú elkötelezettségét Izrael védelme és az Izraelben élő amerikaiak védelme mellett” – hangsúlyozta vasárnap Patrick Ryder vezérőrnagy, a Pentagon szóvivője. 

A cikket IDE kattintva tudja elolvasni. 

Többen meghaltak egy menedékként használt iskola bombázásában

Legalább 15 ember meghalt és több tucatnyian megsebesültek vasárnap este egy menekült palesztinok menedékhelyévé alakított iskola izraeli bombázásában a Gázai övezet középső részén lévő Nuszeirat menekülttáborban - közölték a helyi polgári védelem illetékesei.

Az iskolát az izraeli tűzérség nagy erejű csapása érte, 15 ember, köztük gyerekek, nők és egész családok haltak meg, 50-en pedig megsebesültek

– mondta Mahmud Baszal, a szervezet szóvivője.

Az izraeli hadsereg közölte, hogy „vizsgálja az ezzel kapcsolatos információkat”.

Ez az iskola több száz kitelepített embernek ad otthont, akik Gázából, illetve a Gázai övezet különböző részeiről érkeztek - mondta el Mahmud Baszal.

Az izraeli hadsereg rendszeresen azzal vádolja a Hamászt, hogy fegyveresei iskolai épületekben rejtőznek, ahol több ezer gázai menekült keresett menedéket. Ezt a palesztin iszlamista mozgalom cáfolja.

Az ostromlott Gázai övezet 2,4 millió lakosának túlnyomó többsége legalább egyszer már elmenekült a háború miatt, amelyet a Hamász október 7-i, Izrael elleni támadása váltott ki, és sokan iskolaépületekben kerestek menedéket.

Ugyancsak a Gázai övezet északi részén történt, hogy egy dróncsapásban meghalt öt gyermek a Sati menekülttáborban

 – közölte ugyanez a forrás, izraeli drónnak tulajdonítva a támadást. 

Csapataink öt mártír holttestét találták meg, mindannyian gyerekek, miután egy izraeli drón egy csoport játszó gyereket vett célba a Gázavárostól nyugatra fekvő Sati menekülttáborban

– mondta Baszal. Hozzátette, hogy a holttesteket a város nyugati részén található (gázavárosi) Sifa kórházba szállították.

Több ezer gyermek vesztette életét a Gázai övezetben zajló izraeli offenzíva kezdete óta, amely a Hamász egészségügyi minisztériuma szerint legalább 42 227 ember halálát okozta.

A Hamász 2023. október 7-i, izraeli terület elleni támadásában 1206 ember vesztette életét, többségük civil – derül ki az AFP francia hírügynökség hivatalos izraeli adatokon alapuló számításából. Ebbe a számba beletartoznak a Gázában fogságban meghalt vagy megölt túszok is.

Ez történt vasárnap:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában