2017.07.02. 17:30
76 tagot számlál a szűk család Lukácséknál
Nehéz körülmények között nevelt fel húsz gyereket a Lukács házaspár. Először egy vezetékes víz és áram nélküli fácánkerti tanyán éltek, azán Tolnaszigetben újítottak fel egy kúriát.
Egy gyerek van, és 12 szoba. Még mielőtt messzemenő következtetéseket vonnánk le ezekből az adatokból, gyorsan tegyük hozzá, hogy egy gyerek él a szülőkkel – a legkisebb lány –, de valójában ennél nagyobb a létszám. Lukács Ernőnek és feleségének húsz gyereke, 37 unokája és két dédunokája van. Menyekkel, vőkkel, élettársakkal együtt a szűk családi kör 76 tagú. Tágas a lakás, szükség esetén száz főre is tudnak teríteni.
Sokáig Fácánkerten éltek, aztán 1990-ben megvettek egy felújításra szoruló kúriát Tolnaszigeten. Rendbe hozták, és több lábon álló gazdaságot alakítottak ki. Növénytermesztés, állattenyésztés, szinte nagyüzemi méretekben. – Most már leszálló ágban vagyunk – mondja a 75 éves családfő. A földek, a traktorok, a gépek nagy részét eladtuk, a gyerekek önálló életet élnek, a saját szakmájukban dolgoznak. Van köztük kőműves, cukrász, ács, varrónő, virágkötő, fodrász, kozmetikus. Mezőgazdasággal foglalkozó „földesztergályos” is van, de, mivel erősen megromlott a látásom, már csak kis területet művelünk. Annyit, amennyin az állatok takarmánya megtermelhető.
– Állat is több volt régebben?
– Több, de azért most is van néhány tehén, hét racka juh, 60-70 disznó meg 18 ló. Ők a kedvenceim. Az elsőt hétéves koromban szereztem. Kaptam karácsonyra egy focilabdát, azt eladtam, s az árán vettem egy lovacskát. Most nóniuszokat tartok. Ez őshonos magyar fajta. Minden fedeztetésnél, minden elletésnél ott vagyok. Már vagy hetven csikót segítettem a világra. Van konflisom, kocsim, hintóm, néha ötös fogattal megyek be Tolnára.
– A gyerekek, az unokák is ilyen szorgalmasak?
– Hát, sokuk már többre becsüli a tévét meg a számítógépet a kétkezi munkánál. Ha hívom őket gyümölcsöt szedni, azt mondják, hogy nincs kedvük. Én meg azt felelem, hogy jól van, akkor szedjük kedv nélkül! Gondolkodtam, hogy ki kéne fejleszteni a csúzlis meggyet, barackot, almát, ami ha megérett, belövi magát az asztalra, lehetőleg eső után, megmosottan.
– Szóval gyümölcsfa is van bőven...
– Körülbelül száz. Meg negyven tőke szőlő. És kikapcsolódásképpen telepítettem két hektár bodzát.
– Nyári szabadság?
– Elmentünk pár évvel ezelőtt Zalakarosra. Abban az volt a legjobb, mikor hazajöttünk. Itthon szeretünk tenni-venni a feleségemmel. Mások azon iparkodnak, hogy lázas igyekezetnek tűnjön, amit csinálnak, de nehogy munkává fajuljon. Mi viszont úgy dolgozunk, keményen, hogy nem is látszik munkának. Mintha üdülnénk. Jól érezzük magunkat, élvezzük a család és a ház körüli tennivalók ellátását. Játszva neveltük a gyerekeket megbízható, egyenes emberekké.
– Megérte?
– Szerintem rosszul érezném magam, ha ezt nem így csináltam volna végig. A feleségemmel mindenben egyetértünk, soha nem veszekedtünk, pedig 52 éve vagyunk házasok, és nagy megpróbáltatásokon mentünk át. Mikor a fácánkerti tanyán éltünk, 16 évig villanyunk se volt. És egymás után születtek a gyerekek... Üstökben melegítettük a kútvizet a főzéshez, mosogatáshoz, fürdetéshez és az éjszakába nyúló kézi mosáshoz. Segélyt soha nem kértünk, ezért is tisztelettel néztek ránk sokan. A hírünk még a miniszterelnökhöz is eljutott. Pécsről jövet egyszer meglátogatott bennünket. Csörgött a telefon: „Jó napot kívánok! Orbán Viktor vagyok.”. Majdnem azt mondtam, hogy „Én meg Sophia Loren”, de megszakadt a vonal. Kiderült, hogy akkor értek a bátaszéki alagúthoz. Pár percre rá megint felhívott, s akkor már komolyan vettem. Eljött, hozott a gyerekeknek húsz könyvet, a feleségemnek húsz szál virágot, nekem húsz üveg bort. Közvetlen hangon, kedélyesen elbeszélgettünk. Szimpatikusak voltunk egymásnak.