2024.06.03. 14:00
Permetezés szükséges, lisztharmat veszély van
Permetezés szükséges. Az elmúlt pár napban jelentős mennyiségű csapadékot kapott a vármegye két borvidéke, ez kedvez mind a lisztharmatnak, mind a peronoszpóra járvány elindulásának. Meleg, párás az idő, ez sajnos kedvez a betegségek elterjedésének, állítja a szakember. Oda kell figyelniük a termelőknek, hogy milyen készítményekkel védekezzenek.
A Szekszárdi Borvidék szőlőültetvényein, még elszórtan ugyan, de induló lisztharmat-fertőzést észleltünk a lombozaton – mondta dr. Gabi Géza szekszárdi agrárszakmérnök, aki hétről hétre tanácsaival, megfigyeléseivel segíti a gazdálkodókat.
Permetezés szükséges, különben nagy lehet a baj
A lisztharmat-telepek nagysága és gyakorisága alapján erős a fertőzési nyomás. Érdekes módon, egymástól távol lévő, egyes tőkéken fordulnak elő a fertőzések, egyébként már többször is permetezett ültetvényekben.
A betegség általánosan még nincs jelen, de erősen veszélyeztet. Az elkövetkező időszak időjárása fogja meghatározni a betegség fellépésének erősségét. A virágzás különböző stádiumában lévő szőlőfajták érzékenysége a lisztharmatra fokozott mértékű, a párás, meleg időjárás a fertőzésveszélyt növeli, ezért intenzív védekezés javasolt.
A peronoszpórára is érdemes figyelni
A csapadék és a szőlő fenológiai stádiuma növelik a peronoszpóra fertőzésveszélyét is. Egy-egy esőzést követően - ami megtörtént szombaton és vasárnap - a jelenlegi hőmérsékletek mellett a betegség lappangási ideje 5-8 nap között alakulhat, ezért mielőbbi intenzív védelem javasolt. Jelenleg az olajfoltok megjelenését még nem észleltük. - mondta dr. Gabi Géza.
Elindulhat egy komolyabb fertőzési hullám
A virágzás korán kezdődött, de nem halad gyorsan előre. A hajtásnövekedés a virágzás alatt sem állt le teljesen. A peronoszpóra a fürtökön nagyon ritkán, de megtalálható. Szerencsére a szürkepenész nem jelent meg a virágzó fürtökön ezidáig. A lisztharmat a levélzeten egyre több helyen jelenik meg, de egyelőre nem számottevő gyakorisággal. Valószínűleg, kötödés után, megfelelő mennyiségű csapadék hatására elindulhat egy komolyabb fertőzési hullám. Ez a peronoszpórára is igaz. A nappali felmelegedések egyre erősebbek, a reggelek párásak. Ez az időjárás kedvez a virágzásnak. A gyakori kis adagú esők hatására a talajok felső rétegéből „gőz” száll alulról, ami párában tartja az ültetvényeket.
A legerősebb védelmet kell nyújtani
Több helyen már levirágzott a szőlő, így folyamatosan - 7-10 naponta - folytatni kell a blokkszerű kezeléseket. A készítmények közül a legerősebb hatásúakat válasszuk: ez lehet valamelyik strobilurin, ezen kívül felszívódó szerek kombinációjával is permetezhetünk. A lényeg, hogy erős védelemmel lássuk el a szőlőt, hogy a virágzás alatti időszakban a gombabetegségek támadása visszatartható legyen. Az elkövetkező egy hónapos időszakban kell a legerősebb védelmet folytatni.
Jó fedettséggel kell permetezni
Mind a gombaölő mind a rovarölő szerek kijuttatásánál ügyeljünk a jó fedettség elérésére. Nemcsak a középső zónának, de a lombozat alacsonyabban (tőketörzs) és magasabban (vitorla) elhelyezkedő részeinek is juttatni kell a permetléből. Vigyázzunk a készítmények adagolásánál a perzselésre. Leginkább a kén, a réz és a lisztharmat elleni felszívódó készítmények okoznak ilyen tüneteket. A meleg, párás időjárás fokozza a tünetek erősségét. Általában igen erős hajtásnövekedés figyelhető meg a szőlőben. Ezeken a helyeken a zöldmunkákkal és a gyakoribb permetezésekkel (10 napos forduló) tudjuk segíteni a szőlőt a megfelelő egészségi állapot fenntartásában.
A meteorológiai állomások által mért adatok
Az elmúlt héten, a napi átlaghőmérséklet Szekszárdon az Iván völgyben és a Bati keresztnél 19,3 fok volt és közel 20 milliméternyi eső esett. Kajmádon 19 fok és 18 milliméter, Bátaszéken és Bátán 20 fok és 19 milliméter, Pakson 19,1 fok és 24 milliméter, Bonyhádon 19,6 fok és 23 milliméternyi csapadék hullott. Tevel környékén volt a legtöbb csapadék, több mint 40 milliméternyi esett két nap alatt.