2024.08.12. 14:00
Közösségi összefogás és hagyományőrzés: 7. Bátaszéki–Józseffalvi búcsú
A Bátaszéki Székelyek Baráti Köre ismét életre keltette a hagyományokat a 7. Józseffalvi Búcsún, amelyet múlt hétvégén rendeztek meg. A kétnapos esemény, amely pénteken zártkörű programokkal, szombaton pedig nyitott rendezvényekkel várta a résztvevőket, nem csupán a közösségi összetartozás ünnepe volt, hanem a múlt és jelen értékeinek találkozása is.
A kétnapos eseményen, szombaton zártkörű, vasárnap pedig nyitott programokkal várták a résztvevőket. Az első nap főként a baráti beszélgetésekről, szórakozásról szólt, míg vasárnap a hagyományok ápolása kapott hangsúlyt. Vasárnap alkalom nyílt köszönteni Kismődi Istvánt, az egyesület korábbi elnökét, aki nemrégiben vehette át a Sebestyén Ádám-díjat a Bukovinai Találkozásokon Hőgyészen. A bensőséges méltatást Illés Tibor, a Bukovinai Székelyek Országos Szövetségének leköszönő elnöke mondta, hiszen személyesen, hosszú évek óta szoros munka– és baráti kapcsolatot ápolnak. Illés Tibornak is kijárt az elismerés. A bukovinai székelyek országos egyesület most távozó elnöke regnálása alatti eredményei és elhivatott munkája példaértékű. Az elnököt különleges festménnyel lepték meg a bátaszékiek, amely a Kismányoki Székely Házat ábrázolja – az elnök hét és fél éves munkásságának egyik legfontosabb eredményét.
A Bátaszéki Székelyek Baráti Köre nem csupán a hagyományokat őrzi, hanem új lendületet is adott az egyesületnek. Ahogy Molnár Péter, a bátaszéki egyesület elnöke beszédében elmondta: „Büszke vagyok arra, hogy egy 30 évig stabilan működő egyesületet vehettem át öt évvel ezelőtt, és sikerült új töltetet beletenni, egy kicsit fiatalítani.”
Új kapcsolatokat is kiépített más székely közösségekkel
Az elmúlt években az egyesület nem csupán a belső kohéziót erősítette, hanem új kapcsolatokat is kiépített más székely közösségekkel. A most Bátaszéken vendégeskedő Székelyszabari Székely Kör helyzete kicsit speciális, ők ugyanis egyesületként most először voltak Bátaszéken, magánemberként azonban hosszú idő óta szoros kapcsolatot ápolnak a bátaszéki székelységgel. Ennek egyik oka, hogy Székelyszabarban is leginkább a Józseffalváról áttelepített székely családok leszármazottai élnek, csak úgy, mint Bátaszéken. A két közösség közötti együttműködés példaértékű, amelyben a kölcsönös tisztelet és együttműködés kapott hangsúlyt. – Szerintem így kerek ez a történet, hogy megpróbálunk mindenkit megszólítani, aki az elmúlt 30-35 évben hozzátett ennek az egyesületnek a működéséhez és a létéhez – hangzott el a rendezvényen.
„Ez a ház, ez az otthon, és ez a közösség a miénk”
A Bátaszéki–Józseffalvi Búcsú nem csupán a székely közösség számára fontos esemény, hanem ilyenkor a bátaszéki civil szervezetek is összefognak és közösen ünnepelnek a székelyekkel. Idén is erős közösség gyűlt össze, amely a jövőben is építeni kívánja a hagyományokat és a közösségi életet. A Bátaszéki Felvidék Néptánc Egyesület és a Heimat Német Nemzetiségi Tánccsoport is fellépett a délutáni hagyományőrző műsoron.
A 7. Bátaszéki– Józseffalvi Búcsú méltó megemlékezés volt az elmúlt évtizedek munkásságára, és egyben újabb lépést jelentett a jövő felé. A rendezvény lezárásaként a közösség tagjai megfogadták, hogy továbbra is együtt dolgoznak a hagyományok megélésén, hiszen– ahogyan elhangzott– „ez a ház, ez az otthon, és ez a közösség a miénk”.