2024.11.05. 17:30
Pupp Noémi szokatlan ok miatt nem lett dzsúdós
Pro Urbe Emlékérmet vehetett át nemrégiben a kétszeres olimpiai bronzérmes kajakozó Paks Város Önkormányzatától. Pupp Noémi portálunknak mesélt a kezdetekről, a sikereihez vezető rögös útról és betekintést engedett az evezőspályán kívüli életébe is.
Pupp Noémi október 23-án vette át elismerését, akkor a beszédében úgy fogalmazott: habár már nem Pakson tölti mindennapjait, a szíve mindig hazahúzza és soha nem felejti el, hogy honnan indult. Ez az a hely, ahol igazán fel tud töltődni és magába szívni a pozitív energiákat, az elismerés a várostól pedig újabb motivációt adott neki.
A szülők nem szerették volna, hogy Pupp Noémi nővérével „verekedjen”
A Pupp-család igazi sportcsalád, Noémi nővére, Réka kétszeres olimpiai ötödik helyezett cselgáncsozó, öccse, Bence pedig szintén kipróbálta a kajakozást, de végül az amerikai futball mellett döntött.
– A cselgáncs nálam szóba sem jöhetett, mivel Réka akkor már kőkeményen edzett a tatamin, és a szüleim nem akarták, hogy a tesómmal bunyózzak. Viszont hamar kiderült rólam, hogy jól úszok, később ebből jött a kajakozás. Lementem a Duna-partra, azóta is ott vagyok, azzal pedig szerintem nem lepek meg senkit, ha azt mondom, hogy mindezt egyáltalán nem bántam meg – mesélte nosztalgiázva Noémi.
Szívósság és kitartás jellemzi őket
– Egy olyan közegben nőttünk fel, ahol azt tanultuk, hogy amit csinálunk, azt teljes erőbedobással tegyük. Nem terveztem el gyerekkoromban, hogy egyszer majd olimpián indulok, csak igyekeztem a lehető legtöbb munkát beletenni az edzésekbe, majd szépen-lassan elkezdtek jönni az eredmények. Lépésről lépésre építettem fel a karrierem Párizsig, viszont remélem, ez még nem a csúcs. Az pedig, hogy az ötkarikás játékokon a nővéremmel együtt szerepelhettem, számomra felejthetetlen élmény marad – folytatta a kétszeres olimpiai bronzérmes kajakos, aki sok mindenen ment keresztül az elmúlt időszakban.
– Nem volt könnyű eljutni idáig, voltak mélypontok. A tavalyi duisburgi kvótaszerző világbajnokságon pont egy ilyen időszakot éltem át. Páros társammal, Fojt Sárával már a középdöntőben kiestünk, amitől olyan érzésem támadt, hogy nem számítanak ránk. Einsteinnek volt az a mondása, hogy
valamit végezz el hibátlanul tízből kilencszer, az emberek mindig azt az egyet jegyzik meg, ami nem sikerült.
Nekem megfordult a fejemben, hogy az emberek csak a hibáimat veszik észre. Az idei év már jobbra sikeredett, az Európa-bajnokságon párosban és négyesben is sikerült nyerni 500 méteren. Az Európa-bajnokság után a pihenőm alatt közölték, hogy még nem biztos a helyem az olimpián induló négyesben, vár rám egy szétlövés Lucz Annával. Akivel gyorsabb a csapat, az ülhet be Párizsban a hajóba. Az az időszak mentálisan megviselt, de sikerült kiharcolnom a helyemet, ami megnyugtatott.
Állami kitüntetést is átvehetett
Pupp Noémi a párizsi ötkarikás játékokon 500 méteren párosban és négyesben lett bronzérmes. Előbbiben Fojt Sárával, utóbbiban Csipes Tamarával, Gazsó Alida Dórával és szintén Fojt Sárával szerezte meg a harmadik helyet. Az Atomerőmű SE igazolt sportolója, de idestova hét éve már a fővárosban él, a Budapest Honvéd egyesületével készül a versenyekre Csipes Ferenc irányítása alatt. Sulyok Tamás köztársasági elnök szeptemberben a Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetést adományozta a paksi sportolónak.
Érdekesség, hogy nem csak a vízen jeleskedik Pupp Noémi, a Magyar Honvédség sportszázadában szakaszvezetőként is ellát feladatokat, amik többek között a toborzást foglalják magukba. Elmondása szerint vannak olyan sportoló bajtársai, akik a koronavírus-járvány alatt például az éjszakai járőrözésben is szolgálatot teljesítettek, jó néhányan pedig az árvíz elleni védekezésből is kivették a részüket. Arra a kérdésre, hogy mit csinál, amikor nem evez, azt mondta, szeret sorozatokat nézni és újonnan a főzés iránt is elkezdett érdeklődni. Ám ami a legfontosabb, ahogy azt az elején is említette, amikor csak teheti, hazajár a családjához Paksra.