Közélet

2013.08.04. 08:37

A beteg érdekét szolgálja az új CT-készülék

Új CT-készülékkel gazdagodott a Balassa János megyei kórház. A gép minden eddiginél jobban „belelát a testünkbe”, azaz pontosabb diagnosztizálást tesz lehetővé.

Venter Marianna

– Mire használatosak, milyen vizsgálatokat könnyítenek meg a CT- készülékek? – kérdeztük dr. Sík Erzsébettől, a megyei kórház radiológiai osztályának főorvosától.
– A CT, más néven Computer Tomográfia, számítógépes rétegvizsgálat, amely a röntgen- és a számítástechnika összeházasításából jött létre. A készülék legyező alakú, keskeny sugárnyalábbal pásztázza a vizsgálandó testet, méri a belépő és kilépő sugármennyiséget. A térfogat minden pontjáról készült mérésekből számítástechnikai algoritmusok segítségével metszeti képet állít elő. Az eljárás részletes képalkotást tesz lehetővé az egész testről.  Hátránya, hogy röntgensugárral működik. Az így készült képet vizsgáljuk mi, radiológusok. A mi feladatunk, Szentgyörgyi Albert szavaival élve: látni, amit mindenki lát és észrevenni azt, amit más nem vett észre.

– A megyei kórházban hány ilyen készülék volt az új szerkezet megérkezése előtt, és évente körülbelül hány vizsgálatot végeztek velük?
– Az első generációs készülék 1986-tól működött, évente ezer beteget lehetett vele vizsgálni. Ezután még két darab, úgynevezett egy szeletes spirál üzemmódban dolgozó készülékünk volt. Ezen készülékekkel évente kilencezer beteget tudtunk vizsgálni.

[caption id="" align="alignleft" width="334"] Az új készülékkel minden eddiginél pontosabb adatokat kaphatnak a páciensekről. A megyei kórházban évente kilencezer vizsgálatot végeznek (Fotó: Mártonfai Dénes)
[/caption]

– Miben áll a jelentősége az új készüléknek, miben jobb és több, mint az elődei?
– A Tolna megyei betegek ellátásának színvonala jelentősen javult, ennek a minden diagnosztikai igényt kielégítő berendezésnek a beüzemelésével.  A készüléket, amely mindenben megfelel a XXI. század elvárásainak a paksi atomerőmű „Jövő energiája Térségfejlesztési Alapítvány” támogatásával tudtuk beszerezni. Az új készülék 64 szeletes, Siemens márkájú gép. Mint a szám is jelzi, egy időben nagyobb testtérfogatot tud vizsgálni. A szeletréteg vastagsága 0,6 mm, ami azt jelenti, hogy 0,6 milliméteres elváltozást is láthatóvá tesz. A gép tudása az előző készülékhez képest olyan, mint az egyszeres és a százszoros nagyító közti különbség. Május vége óta üzemel, és eddig 1837 beteget vizsgáltunk meg vele. A készülék gyors, az egész test vizsgálatára alkalmas, a mérési idő testtájanként 30 másodperc. A betegek számára igen kedvező a gyors vizsgálati idő, és ennek köszönhetően különösen alkalmas súlyosan sérült betegek vizsgálatára is. Egy vizsgálat során több ezer kép is keletkezhet, ezek kiértékelése eléggé időigényes. Intézményünkben jól felkészült, több szakvizsgával rendelkező szakorvosok munkája a leletezés. Az operátori munkát, a vizsgálatok végzését tapasztalt, jól képzett radiográfusok, főiskolát végzett asszisztensek végzik. A vizsgálatok nagy száma alapján érthető, hogy várólista lesz olyan betegségek esetében, amelyek nem igényelnek sürgősségi ellátást.

– Hogyan jutnak el a páciensek a vizsgálatra?
–  A CT-vizsgálatokat klinikus szakorvosok kérhetnek – alapvizsgálatok (ultrahang, labor, stb) elvégzése után – megfelelő indikációval. A betegek segítségére szükségünk van, feltétlenül hozzák el betegségükkel kapcsolatos összes orvosi leletet és a megelőző CT, stb. vizsgálatok képi anyagát is, legyen az film, vagy CD. A vizsgálat előtt három órával ne étkezzenek. Cukorbetegségüket, szedett gyógyszereiket pedig feltétlenül jelezzék a kérő orvosnak. Sürgős esetekben azonnal, tervezhető vizsgálatok esetében pedig legkésőbb három napon belül megkaphatják a leleteket.

Ezen az elven működik a tomográf

A komputertomográfia a radiológiai diagnosztika egyik ága, a hagyományos röntgen-átvilágítási technika szellemes továbbfejlesztése. A tomográfiás felvétel esetében vékony, síkszerű röntgensugár-nyalábbal világítják át a vizsgált objektumot. Az objektum mögött elhelyezett detektor egy vonal mentén érzékeli, hogy a sugárnyalábból hol és mennyi nyelődött el. Az eljárás befejeztével a vizsgált test térbeli szerkezete feltérképezhető. Szerkezeten ebben az esetben a röntgensugáráteresztő-képesség szempontjából megkülönböztethető részletek elrendeződése értendő. A komputertomográfia kifejlesztéséért 1979-ben Allan M. Cormack és Godfrey N. Hounsfield orvosi Nobel-díjat kaptak.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!