TEOL
Tolna vármegyei hírportál
Nem értem ezeket a termelőket, egy hét alatt akarnak milliomosok lenni, mondta morgolódva egy idős asszony, a piacon. A hölgy azon morfondírozott, hogy miért olyan drága a dinnye. Az eset pár napja történt, dinnyeszezonban, a gyümölcs kilójáért háromszáz forintot kértek.
A termelő hosszan tudta volna magyarázni – ha a néni meghallgatta volna –, hogy már kora tavasszal elkezdődik a dinnyével a munka, palántázni kell, átültetni, fóliázni, majd kapálni, öntözni, idegeskedni a tavaszi fagyok miatt, majd azért, hogy az import mennyire töri le az árakat. Drága a dinnye? Ezt biztosan nem mondaná a hölgy, ha végigcsinálta volna a teendőket a termelővel.
Amíg a külföldi, kényszerérett, heteket utazgató dinnye kilójáért 600 forintot kér a kereskedő, senki nem reklamál, hát istenem, ennyi. Messziről jött, meg kell fizetni. Az veszi meg akinek van rá pénze, mondják.
De amikor már itt van a jóval olcsóbb és jóval finomabb, ráadásul friss hazai, akkor már mindenki részt akar belőle, ezért volt mérges az idős asszony.
Ezen a héten ismét elkezdődött a magyar dinnyék árusítása az üzletekben, nagy bevásárlóközpontokban. Végre a kényszerérett helyett az ízletes hazai közül válogathatunk. Ennek ellenére az ára egy hét alatt esett 600 forintról az üzletekben 120 forintra.
Vajon ki dönti el, hogy mi mennyit ér, ki dönti el, hogy a magyar termelőnek elég ennyi pénz is? A gazdák azt állítják, a legnagyobb baj az, hogy nincs összefogás közöttük. Ha jó a termés, mindenkinek sok van belőle. A termelő megijed, hogy a nyakán marad, ezért aláígér a másiknak, így nyomják le saját maguk az árakat. Ez a magyar valóság.