Közélet

2013.01.08. 16:42

Az állami átvállalás gyógyított a sebeiken

A megyei kórház egy éve, a bonyhádi és a dombóvári pedig 9 hónapja működik állami fenntartásban. Az eddig megszerzett tapasztalatokról kérdeztük az intézmények vezetőit.

TEOL/Vizin Balázs

Szőts Lívia és Ignácz István műtőssegéd a Bonyhádi korház elött

Fotó: Tolnai Népújság

– A kórházak államosításából adódó ésszerűség, hatékonyság elsősorban országos szinten érezteti hatását, de helyben is vannak előnyei a döntésnek – mondta el kérdésünkre dr. Muth Lajos. A Balassa János Megyei Kórház főigazgató-főorvosa kifejtette, az intézmények finanszírozása két részből tevődik össze: az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) által nyújtott támogatásból a működési kiadásaikat fedezik, a mindenkori fenntartótól kapott forrásból pedig eszközbeszerzéseket és különböző felújításokat ütemezhetnek be.

[caption id="" align="alignleft" width="334"] A felújított Bonyhád Városi Kórház és Rendelőintézet tavaly május óta működik állami fenntartásban. Képünkön Ignácz István és Szőts Lívia (Fotó: Mártonfai Dénes)
[/caption]

A szekszárdi intézmény fenntartása 2012. január 1-jétől került át a megyei önkormányzattól a szaktárca égisze alatt működő Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézethez (GYEMSZI). Dr. Muth Lajos arra is kitért, hogy rengeteg adminisztrációval járt az átállás, ugyanakkor pozitívumként lehet elkönyvelni, hogy eszközbeszerzésre, felújításra több pénzt fordíthattak az elmúlt évben, mint amikor a megyei önkormányzat volt a fenntartó.

Ugyancsak örömtelinek nevezte, hogy az EU-s pályázatokhoz szükséges önerőt – sok esetben a kötelezőkön felüli hozzájárulást – a GYEMSZI is biztosítja számukra, akárcsak azt korábban a megye tette. Dr. Muth Lajos rávilágított, egy év elteltével kirajzolódott, hogy a központosított közbeszerzések célravezetők. Példaként az áramszolgáltatást említette, amelyhez már ők is olcsóbban jutnak hozzá, reményei szerint ez a többi szolgáltatásra is igaz lesz a jövőben, hiszen a kórházak költségvetésében jelentős tételt képviselnek ezek a kiadások.

A megyénkben működő másik két kórház: a bonyhádi és a dombóvári tavaly május 1-jétől került állami fenntartásba. Előbbi intézmény főigazgatója, dr. Barcza Zsolt úgy nyilatkozott, a kórház helyzete konszolidálódott: nyár közepétől egyensúlyban van a kiadási és a bevételi oldal. Tavaly kétszer kaptak plusz forrást a szaktárcától: a tél elején 13 milliót fejlesztésre, amelyet orvosi eszközök beszerzésére, a konyha felújítására és egy étellift beszerzésére fordítanak, év végén pedig 38 millió forintot adósságcsökkentésre.

– A 2010-ben befejezett kórházrekonstrukciónak, átalakításnak köszönhetően vállalhattunk plusz kapacitásokat, vagyis olyan ellátási formákat, amelyekre külön forrást biztosít számunkra az OEP. Ezek közül hármat teljes egészében, egyet pedig részben működtetünk jelenleg – emelte ki a december 1-jétől öt évre kinevezett főigazgató...

A teljes interjút elolvashatja a Tolnai Népújság január 9-i, szerdai számában. Keresse az újságárusoknál! Kérje ingyenes próbaszámunkat, vagy fizessen elő!

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!