2 órája
Mire figyeljünk a kötelező biztosítás megkötésekor?
Cikkünkben bemutatjuk, mire figyelünk a biztosítás kiválasztásakor és szerződéskötéskor, a lehető legjobb döntés érdekében!
Forrás: shutterstock
A kötelező biztosítás (KGFB) megkötése fontos lépés minden gépjármű-tulajdonos számára, hiszen ez biztosítja az esetleges közúti balesetek során okozott károk megtérítését.
Milyen tényezőkre figyeljünk a KGFB megkötése során?
Az egyedi igényektől függően változhat, hogy milyen szempontokat érdemes figyelembe venni szerződéskötéskor, de az alábbi 3 tényező mindenki számára egyaránt fontos:
- Ajánlatok összehasonlítása: Érdemes több biztosítótól is bekérni ajánlatot, és azokat egymáshoz viszonyítani, hiszen eltérő díjakat és feltételeket kínálhatnak.
- Fedezetek és szolgáltatások: Fontos áttekinteni, hogy mit tartalmaz a kiszemelt kötelező biztosítás csomagja, például, igényelhetünk-e olyan extra szolgáltatásokat, mint az asszisztencia vagy jogi segítség.
- Szerződés időtartama: A KGFB szerződések általában egy évre szólnak, de érdemes utánanézni, hogy van-e lehetőség hosszabb távú elköteleződésre vagy automatikus megújításra egy kedvezményes csomagajánlat jegyében.
Hogyan befolyásolja a jármű típusa, életkora és használata a KGFB díját?
Sokan nem is tudják, de a kötelező biztosítás végső díját, a kárstatisztikákra alapozva, komolyan befolyásolják a jármű műszaki jellemzői és felhasználási módja:
- Jármű életkora: Az idősebb autókra kedvezőbb díjakat kínálhatnak, mivel alacsonyabb értékük miatt kisebb kártérítést igényelhetnek.
- Jármű típusa: Számít a motor nagysága, az autó színe, de még az is, hogy jobbkormányos-e. A fekete színű, nagyobb hengerűrtartlmú autókra általában magasabb a biztosítási díj.
- Jármű futásteljesítménye: A kilométeróra állása és az autóval éves szinten megtett kilométerek száma is befolyásoló tényező.
- Jármű használati célja: Az üzleti (céges flotta) vagy speciális célokra (veszélyesáru-szállítás) használt autókra magasabb a díjszabás. Ha rendszeresen többen vezetik az autót, az szintén emelkedett költséggel jár.
Milyen szerepe van a balesetmentes vezetésnek a KGFB díjak kialakításában?
A KGFB díj meghatározását befolyásolja a bonus-malus besorolás is. Ebben a biztosítóktól független rendszerben rögzítik a káreseményeket és azok mértékét, majd ez alapján osztják különböző kategóriákba az autótulajdonosokat. Tehát a balesetmentes vezetésnek igen szignifikáns hatása van a kötelező biztosítás díjára. A biztosítás évfordulójakor a besorolás az előző év alapján változhat, és biztosítóváltáskor az új biztosító is figyelembe veszi a korábbinál megszerzett malusokat és bonusokat.
A bonus-malusban, és ezáltal a kötelező biztosítás díjszabásában kritikus szerepet játszik még a jármű-tulajdonos életkora, vezetési tapasztalata és lakcíme is. A kárstatisztikák alapján kimutatható például, hogy a friss jogosítvánnyal rendelkezők vagy a Budapesten történő autóhasználat nagyobb rizikót jelent az esetleges balesetek szempontjából.
Mire figyeljünk a szerződés megkötésekor?
Az alábbi apróságokat érdemes ellenőrizni szerződéskötéskor, hogy elkerüljük a későbbi problémákat:
- Adatok pontossága: Minden adatunk helyesen szerepel a szerződésben, például rendszám és személyes adatok?
- Díjfizetési opciók: Milyen gyakorisággal és milyen módon kell fizetnünk?
- Felmondási feltételek: Milyen esetekben, módon és határidővel mondhatjuk fel a szerződést?
Hogyan tájékozódhatunk a legjobb árakról?
A kötelező biztosítás díjai szolgáltatónként eltérőek lehetnek, ezért érdemes alaposan tájékozódni. A megfelelő utánajárással jelentős összegeket is megtakaríthatunk, esetenként még kedvezményeket is kaphatunk. Az alábbi módszerekkel könnyedén megtalálhatjuk a legjobb ajánlatot:
- Összehasonlító oldalak: Használatukkal egyszerűen átnézhetjük több biztosító ajánlatát, tételesen.
- Díjkalkulátorok: Segítségükkel pontos képet kaphatunk arról, hogy a járművünk jellemzői és a vezetési múltunk alapján mekkora biztosítási díjra számíthatunk.
- Akciók és kedvezmények: Érdemes figyelni az esetleges akciókat, szezonális kedvezményeket vagy online szerződéskötési bónuszokat.