exhumálás

2020.12.16. 11:30

Egy paksi katona végakarata került elő az ukrajnai sírból

Azt hitték, Brezovszky István, első világháborúban elhunyt paksi katona maradványaira bukkantak az Ukrajna területén lévő Rovnóban az ottani hadisírgondozó hivatal tagjai. Ugyanis egy sírban megtalálták az azonosító jegytokját, és abban a végakaratát.

Brunner Mónika

2020.05.25 Szekszárd, Szekszárdon a Baka Múzeumban tulajdonosa Tálosi Zoltán mutat régi repülőgép maradványokat. Rotort és géppuskát. Fotó: Makovics Kornél

Fotó: Makovics Kornél

A Had- és Kultúrtörténeti Egyesület közölt adatokat Brezovszky István első világháborús paksi katonáról. A végakarata akkor került elő, amikor Rovnó határában egy sírt exhumáltak, amelyben – akkor még azt hitték – az ő maradványai is feküdtek. A jegytokjában, egy megsárgult cédulán ez állt: „Kérem, ha meghalok, nővéremet értesíteni: Brezovszky Mária, Paks, Tolna Megye, Kossuth Lajos utca 27.”

A Had- és Kultúrtörténeti Egyesület mellett a szekszárdi Baka Múzeum is közzétette a történetet. Nem sokkal később azonban kiderült, valójában mi történt: a paksi katona ugyanis hazatért a frontról, és 1922-ben megházasodott. 1928-ban tragédia érte a családot, mert meghalt a gyermekük.

– Az első világháborúban Tolna megyéből három szomszédos megye területén állomásozó öt gyalogezredbe vitték a férfiakat: Kaposvárra, Pécsre, Székesfehérvárra. Mivel Brezovszky István paksi, ő nagy eséllyel a székesfehérvári Magyar Királyi 17-es Honvéd Gyalogezredhez, vagy a császári-királyi 69. gyalogezredhez került. Ezen gyalogezredek a monarchia összes frontján megfordultak, az olasz, az orosz, a román fronton is – mondta lapunknak Tálosi Zoltán, a Baka Múzeum egyik tulajdonosa, hozzátéve: a Brezovszky névvel Pakson és a környékén is többen élnek, nem egy gyakori név, ezért nagy volt az esélye annak, hogy a megyénkben is nyomára bukkanjanak.

– A paksi katona nagyjából az 1970-es évekig élhetett. A kortársai, barátai is valószínűleg addig éltek. Tehát manapság is lehetnek olyanok, akik beszéltek azokkal, akik ismerték Brezovszky Istvánt. Ők jelenleg körülbelül hetven-nyolcvan éves emberek – tette hozzá Tálosi Zoltán.

Elmondta, hogy az első világháborúnak összesen hatszázezer magyar áldozata volt. A mai napig vannak olyan temetők, amelyeket a háború után nem gondoztak, így akár Olaszországban, Romániában is gyakran kerülnek elő véletlenszerűen egykori harctereken, frontvonalakon, lövészárkokban eltemetett magyar katonák maradványai.

Borítóképen: Tálosi Zoltán a szekszárdi Baka Múzeumban. Nagy volt az esélye annak, hogy a paksi katona nyomára bukkanjanak

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában