Közélet

2013.05.08. 10:16

Dátumot böngész a beteg

A gyógyszerrendelés tavaly megváltozott szabályai még ma is okoznak gondot betegnek, orvosnak és gyógyszerésznek.

TEOL/Venter Marianna

Az új gyógyszer kiadási törvények nagyban megnehezítik a gyógyszertárak mûködését és fentartását.

Fotó: AS

[caption id="" align="alignleft" width="334"] A folyamat minden szereplőjének tisztában kell lennie a megváltozott gyógyszerrendelési szabályokkal és a pontos határidőkkel (képünk illusztráció)
[/caption]

A 86 éves Magdi néni egyszerre dühös és szomorú. Tisztában van vele, hogy a háziorvosa jót akart, most mégis a jószándék miatt ücsöröghet órákig a szakrendelésen. Magdi néni rendszeresen szed egy bizonyos szívgyógyszert, amit a háziorvosa felírt neki havi bontásban – még januárban – egészen augusztusig. Csakhogy a receptek érvényességi ideje 90 nap, és ez a felírás dátumától számítódik. Tehát már az áprilisi adagot sem adták neki oda a patikában. A háziorvos pedig azt mondta, hogy még egyszer nem írhatja fel, nincs rá jogosultsága. Még akkor sem, ha a gyógyszert nem váltották ki.

Kilencven napos szabály

A receptfelírásnak-, illetve kiváltásnak tavaly változtak meg a szabályai, de még mindig gyakran fordulnak elő problémák. A hatályos szabályok szerint három havi adag gyógyszert lehet felírni, havi bontásban. Azaz három külön receptet kell írni, és mindegyiken fel kell tüntetni a kiválthatóság kezdetét. Ez azt jelenti, hogy leghamarabb ez előtt a dátum előtt hét nappal válthatja ki a gyógyszert a beteg. Egy példával: a január 3-án felírt három recept április 3-án még kiváltható, és közülük a harmadikat leghamarabb március 31-én válthatja ki a páciens.
A havi adagolás tekintetében tovább bonyolítja a helyzetet az a gyógyszer, amely nem az általában 28-30 szemes, hanem például 50 szemes kiszerelésű. Ilyenkor, napi 1x1-es adagolásnál a vényre rá kell írni, hogy "ellátva 50 napra". Azon gyógyszerek esetében, amelyekre nincs ráírva a szemek száma, a legkisebb kiszerelést kell kiadni.

Résen kell lennie mindenkinek

– Nagyon oda kell figyelni a receptek felírásánál az orvosnak, de még a betegnek is, mert még mindig előfordulnak hibák – mondja dr. Schranz Róbert szekszárdi háziorvos. Hozzáteszi, ha a hibát a rendelőben követik el, megpróbálják megkeresni a megoldást, hogy a páciens ne kerüljön hátrányos helyzetbe.

Szintén az odafigyelést emeli ki Vágóné dr. Iván Katalin, hangsúlyozva, hogy nem csak az orvosnak és betegnek, hanem a gyógyszerésznek is alaposan át kell néznie a recepteket. A szekszárdi gyógyszerész a jogszabály-módosítással kapcsolatban elmondta azt is, hogy a változtatást a takarékosabb gyógyszerfelhasználás szándékával vezették be. Hogy elérte-e ezt a hatást a módosítás, egyelőre nem lehet tudni, azt viszont igen, hogy a receptfelírás hosszabb és bonyolultabb lett, és a krónikus betegeknek – azelőtt három – most egyhavonta kell elmennie a patikába a gyógyszereiért.

Nem mindig nyerő az olcsóbb

Szintén az új szabályok írják elő, hogy minden egyes recept kiváltásánál a gyógyszerész köteles felvilágosítani a beteget, hogy ha az éppen kiváltott gyógyszer helyett a legolcsóbb generikus készítményt vásárolná meg, mennyi forintot tudna megtakarítani. Ezzel az eljárással kívánják csökkenteni mind a beteg, mind az OEP kiadásait. Általános megfigyelés, hogy a krónikus betegek ragaszkodnak a jól bevált szerekhez. Alkalmi gyógyszereknél, mint például az antibiotikum, könnyebben beleegyeznek az úgynevezett "helyettesítő" gyógyszer kiváltásába.
 
Változtatni készülnek a sok vitát kiváltó úgynevezett inzulin-szabályt
Tavaly felülvizsgálatot vezettek be az úgynevezett analóg inzulin készítményt használók esetében. Csak azok a betegek kaptak száz százalékos támogatást a szerre, akiknél ez a kívánt hatást – az átlagos vércukorérték leszorítását – érte el.

A szigorítás nem talált jó visszhangra, mert mind az orvosok, mind a betegek úgy vélték, hogy az eredetileg előírt ellenőrző vizsgálattal nem lehet egyértelműen megállapítani, mennyire volt "együttműködő" – azaz folytatott helyes életmódot – a páciens. A rendeletet most készülnek módosítani, így az 1-es típusú cukorbetegeknél – beleértve a gyermekkori cukorbetegeket is – a jogszabálytervezet szerint lehetővé válik majd az analóg inzulin folyamatos száz százalékos finanszírozása. A 2-es típusú cukorbetegek esetében pedig rugalmasabbá válik a szabályozás.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!