Közélet

2012.11.19. 07:54

A férfiak a törékenyebbek

Kiemelkedően magas a halandóság hazánkban, az unió többi országához képest. A megyében pedig tavaly ezer emberre 13,6 halálozás jutott, ami rosszabb mint az országos átlag, ráadásul ezer lakosra vetítve, évente hárommal több férfi hunyt el mint nő.

Mauthner Ilona

A kétezres évek elején Európa legtöbb országában ezer lakosonként 10 vagy annál kevesebb halálozást regisztráltak, miközben hazánkban a lassú javulás ellenére ekkor csökkent először 13 alá az arányszám értéke, áll a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb jelentésében.

Az unió 27 tagállamát figyelembe véve az ezredforduló óta kizárólag Bulgáriában és Lettországban regisztráltak hazánkénál kedvezőtlenebb mutatókat. A nemzetközi adatsor szerint a 2009-ben Magyarországon született fiú csecsemők átlagosan 70,3 életévre számíthatnak, míg a lányok 78,4 életévre. Az uniós átlag férfiak esetében 6,4, nőkében 4,2 esztendővel több.

A dél-dunántúli halálozási adatok még az országos átlagnál is rosszabbak. Somogyban (14,7) a legkedvezőtlenebb a helyzet, de Tolnában (13,6) és Baranyában (13,1) sem sokkal jobb. Nemenként vizsgálva megállapítható, hogy az elhunytak többsége férfi volt. Tolna megyében ezer lakosra 15,3 férfi, míg 12,5 nő jutott.

A Dél-Dunántúlon 1990 és 2011 között regisztrált több mint 302 ezer haláleset 78 százaléka 60 éves vagy annál idősebb életkorban következett be. Az ennél fiatalabbak esetén az átlag nemenként nagy eltérést mutat, az elhunyt nők 14, a férfiaknak viszont 30 százaléka nem érte meg a 60 éves kort.

A születéskor várható legmagasabb életkort a Győr-Moson-Sopron megyében élők remélhetik. A nők átlagéletkora 79,3, a férfiaké pedig 71,7 év. A hölgyek esetében a legrosszabb a helyzet Borsod (77,1), illetve Békés (77,2) megyékben. Az uniós átlag nőknél 82,6 év. A férfiak átlagos élettartamát vizsgálva a legtovább Budapesten élnek (72,5 év az átlag), legrosszabb a helyzet Borsod megyében (68,1 év). Az uniós átlag férfiaknál 76,7 év.

A régió megyéi közül a férfiak Baranyában (71,3 év), a nők Tolnában (78,1) számíthatnak a leghosszabb élettartamra.
[caption id="" align="alignleft" width="334"] A Dél-Dunántúlón Tolnában számíthatnak a leghosszabb életre (78,1) a nők. A keringési problémák és a daganatos betegségek a fő veszélyforrás Képünk illusztráció
[/caption]
A csecsemőhalandóság a régió megyéi közül 2011-ben Baranyában volt a legkedvezőbb (4 ezrelék), Somogyban pedig a legrosszabb (5,2 ezrelék). A halálozási viszonyok a fiatal (15-39 éves) korosztályban számottevő javulást mutattak, 64 százalékkal esett vissza ez az arány. A középkorúak (40-59 évesek) körében a halálesetek száma 18 százalékkal csökkent a régióban. A nemek között itt is jelentős az eltérés, az elhunyt férfiak közül minden negyedik a 40-59 éves korcsoportba tartozott, miközben a nőknél az az arány 11 százalékot tett ki. A középkorúak halandóságát tekintve Somogyban volt a legkedvezőtlenebb a helyzet, tízezer lakosra  97 halálozás jutott, míg Tolnában 91.

Vezet a szívbaj és a daganatos betegségek

 A halálozási okokat vizsgálva a KSH megállapította, első helyen a keringési rendszer betegségei állnak, ezt követik a daganatos betegségek. Ugyanakkor miközben a keringési rendszer betegségeiben elhunytak száma csökkent (a régiónkban 18, országosan 16 százalékkal), a daganatos betegségekből eredő halálozások szaporodtak. A daganatban elhunytak száma tavaly a régióban 15 százalékkal, országosan 7 százalékkal volt magasabb mint tíz éve. A Dél-Dunántúl megyéi közül Baranyában nőtt legnagyobb mértékben a daganatos megbetegedések száma (21 százalékkal), míg Tolnában 15 százalékkal több betegek regisztráltak mint tíz éve.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!